Latinský název
Martes gwatkinsii
Vzhled, velikost a váha
Charza jižní je svým celkovým vzhledem a vzrůstem ne zcela nepodobná charze žlutohrdlé, která je její nejbližší příbuznou a pod níž byla v rámci taxonomického systému v minulosti zařazována. Její průměrná váha lehce přesahuje dvě kila a celková délka i s ocasem se pohybuje mezi 95 a 110 centimetry, z čehož ocas představuje zhruba dvě pětiny. Téměř celé její tělo je tmavě hnědě. Výjimkou je spodní část hlavy, která je bílá a spodní část krku s přední částí hrudníku, které jsou jasně žluté až oranžové barvy.
Území výskytu
Jedná se o endemický druh žijící v několika málo oblastech v pohoří Západního Ghátu na jihu Indie. Lze ji potkat v různých nadmořských výškách, avšak nejraději má výšku okolo 1000 metrů nad mořem. Zdržuje se v tropických deštných, listnatých i jehličnatých lesech, a to především v těch vlhkých. Celkově má ráda vlhké prostředí, a proto se zdržuje v blízkosti vodních zdrojů. Lidským příbytkům se vyhýbá.
Potrava
Její jídelníček tvoří různé ovoce, ptáci, malí savci, hmyz a nektar z květů.
Status charzy jižní na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN
Statut: zranitelná
Charza jižní je v rámci červeného seznamu zařazena do kategorie zranitelných druhů. Důvodů je hned několik. Rozloha území kde se vyskytuje, je menší než 20 tisíc kilometrů čtverečních, toto území není jednolité, ale je značně segmentované a navíc dochází k jeho dalšímu zmenšování a poklesu jeho kvality. To vše navzdory tomu, že je jeho součástí i šest národních parků.
Profil charzy jižní na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)
Taxonomie
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)
Rod: Kuna (Martes)
Příbuzní charzy jižní
Kuna rybářská – Martes pennanti
Sobol americký / kuna americká – Martes americana
Sobol asijský / kuna sobol – Martes zibellina
Sobol východní / kuna japonská – Martes melampus