Sobol asijský (Martes zibellina)

Sobol asijský

Sobol asijský (ořezáno), Autor: Biodiversity Heritage Library (Flickr), Pod licencí: CC BY 2.0

Latinský název

Martes zibellina

Jiné názvy

Sobol sibiřský, či kuna sobol

Vzhled, velikost a váha

Sobol asijský patří k menším druhům kun a typický je svým poměrně krátkým ocasem, a to alespoň ve srovnání s ostatními zástupci této podčeledi. Samci jsou dlouzí 38 až 56 centimetrů a ocas mají dlouhý 9 až 12 centimetrů. Samice jsou o něco málo menší. Délka jejich těla se pohybuje mezi 35 a 51 centimetry a ocas měří pouhých 7 až 11 centimetrů. Váha tohoto druhu je mezi 700 gramy a 1,8 kily. Vzhledem k množství poddruhů sobola asijského existuje mnoho barevných variant jeho kožešiny. Barva může být od žlutohnědě až po tmavě hnědou. Krk a náprsenka bývá světlejší, než zbytek těla a mohou být zabarveny bíle až světle žlutě. U některých podruhů se pak můžeme setkat s kontrastně tmavě zabarvenými konci končetin a ocasem.

Území výskytu

Většina jím obývaných oblastí leží na území Ruska včetně ostrova Sachalin, ale obývá i části Mongolska, Číny, Severní Koreje a japonský ostrov Hokkaidó. V minulosti také hojně obýval skandinávské oblasti na severu Evropy, kde byl však nadobro vyhuben. Má rád jehličnaté i smíšené lesy a největší přednost dává lesům modřínovým a borovým (konkrétně borovice limba).

Potrava

Jsou to všežravci konzumující především hlodavce, bobule a semena. Na jejich jídelníčku se objevují zajíci, veverky, hraboši a myši. Nepohrdnou však ani hmyzem, ptáky, ptačími vejci a zbytky zdechlin po vlcích a medvědech, které za tímto účelem cíleně stopují.

Rozmnožování a mláďata

K páření dochází během léta od půle června do půle srpna v závislosti na tom, kdy se osamostatnili na jaře narozená mláďata z předchozího vrhu. Po páření následuje období utajené březosti, které zpravidla trvá sedm až osm měsíců (výjimečně může trvat téměř deset měsíců). Reálný vývoj plodu pak trvá od 25 do 30 dní. Samice vrhá mláďata většinou v průběhu měsíce dubna. Počet narozených mláďat se může značně lišit a může jich být od jednoho do sedmi. Standardně se však rodí 2 až 3. Mladí soboli se rodí slepí, hluší a jen s jemným ochlupením. Oči otevírají 4 až 5 týdnech a kojení probíhá prvních 7 týdnů. Následně přecházejí na pevnou stravu a během začátku léta se zcela osamostatňují. Pohlavní dospělosti dosahují ve dvou letech.

Status sobola asijského na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN

Statut: málo dotčený

Status sobola asijského na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCNObecně řečeno je sobol asijský málo dotčený, avšak v jižních částech území svého výskytu je považován za ohrožený. Jinak je však velikost populace podle odhadů velká a oblast rozšíření rozsáhlá.

Profil sobola asijského na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)

Taxonomie

Říše: Živočichové (Animalia)

Kmen: Strunatci (Chordata)

Třída: Savci (Mammalia)

Řád: Šelmy (Carnivora)

Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)

Rod: Kuna (Martes)

Poddruhy sobola asijského

Martes zibellina zibellina

Martes zibellina brachyura

Martes zibellina kamtschadalica

Martes zibellina princeps

Martes zibellina sajanensis

Martes zibellina sahalinensis

Martes zibellina yeniseensis

Martes zibellina schantaricus

Martes zibellina averini

Martes zibellina arsenjevi

Martes zibellina tungussensis

Martes zibellina angarensis

Martes zibellina ilimpiensis

Martes zibellina obscura

Martes zibellina tomensis

Martes zibellina jakutensis

Martes zibellina linkouensis

Příbuzní sobola asijského

Kuna skalní – Martes foina

Kuna lesní – Martes martes

Kuna rybářská – Martes pennanti

Sobol americký / kuna americká – Martes americana

Sobol východní / kuna japonská – Martes melampus

Charza jižní – Martes gwatkinsii

Charza žlutohrdlá / kuna charsa – Martes flavigula

Kuna brazilská / Hyrare / Tayra – Eira barbara