Latinský název
Eira barbara
Jiné názvy
Hyrare, Tayra, nebo Eira
Vzhled, velikost a váha
Kuna brazilská je jednou z největších kun. Délka jejího těla i hlavou je mezi 60 až 70 centimetry a ocas měří dalších 35 až 45 centimetrů. Vyznačuje se robustními a silnými zadními končetinami. Barva celého těla je tmavě hnědá až černá s výjimkou hlavy a krku, která jsou zřetelně světlejší barvy, než zbytek těla. Na hrdle má hyrare zpravidla bílou skvrnu ve tvaru diamantu. Váha dospělého jedince se pohybuje od 3 do 6 kilo.
Území výskytu
Oblastí rozšíření je Střední a Jižní Amerika. Toto území se táhne od jižní poloviny Mexika až po hranici Brazílie s Uruguají. Prakticky jediným jihoamerickým státem, kde se s ní nelze ve volné přírodě setkat je Chile. Kromě kontinentu žije i na ostrově Trinidad ležícího u břehů Venezuely. Z hlediska biotopů, které obývá, není příliš vybíravá a žije jak v různých typech lesů, tak v křovinách a na travnatých pláních. Stejně tak je přizpůsobivá, co se týče nadmořské výšky. Je možné se s ní setkat v nížinách ležících na úrovni moře i horách, a to až to výšky téměř 2500 metrů nad mořem.
Potrava
Kuna brazilská je všežravec. Nejraději konzumuje malé savce, avšak velkou část jejího jídelníčku tvoří také ovoce, hmyz a plazi. Pokud má možnost, ráda si pochutná na medu.
Rozmnožování a mláďata
O reprodukci tohoto druhu není bohužel známo příliš mnoho ověřených informací. Ví se, že její těhotenství trvá 9 až 10 týdnů a že rodí 2 a 3 mláďata, o která se stará po dobu 2 až 3 měsíců. O tom, zda se paří v sezóně, či nikoliv se vedou odborné spory.
Status kuny brazilské na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN
Statut: málo dotčená
Kuna brazilská je obecně vzato málo dotčeným druhem, avšak v jistých místech jsou zde žijící populace lokálně ohroženy lidskou činností. Jinak se ale v lokalitách jejího výskytu jedná o běžného živočicha, který obývá mnoho svých původních i člověkem změněných stanovišť. Populační trend tohoto druhu je klesající.
Profil kuny brazilské na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)
Taxonomie
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)
Rod: Kuna (Martes)
Poddruhy kuny brazilské
Eira barbara barbara
Eira barbara sinuensis
Eira barbara poliocephalus
Eira barbara peruana
Eira barbara biologiae
Eira barbara senex
Eira barbara inserta
Eira barbara madeirensis
Eira barbara senilis
Příbuzní kuny brazilské
Kuna rybářská – Martes pennanti
Sobol americký / kuna americká – Martes americana
Sobol asijský / kuna sobol – Martes zibellina
Sobol východní / kuna japonská – Martes melampus