Sobol východní (Martes melampus)

Sobol východní

Latinský název

Martes melampus

Jiné názvy

Kuna japonská

Vzhled, velikost a váha

Sobol východní váží půl až jeden a půl kilogramu, a to jednak v závislosti na dostupnosti potravy a hlavně pak na tom, zda se jedná o samičku, nebo samce, který bývá pochopitelně těžší a větší. Jeho délka i s ocasem, který představuje třetinu až čtvrtinu celkové délky, se pohybuje mezi 64 a 77 centimetry. Zbarvení kožešiny na těle je žlutohnědě až hnědé, přičemž končetiny přecházejí do tmavší barvy. Hlava má barvu výrazně světlejší, a to zpravidla bílou.

Území výskytu

Valná většina jím obývaného území dnes tvoří jeho původní domovina, kterou je Japonsko, konkrétně pak ostrovy Honšu, Kjušu, Šikoku a Awadži. Byl však dovezen také na japonské ostrovy Hokkaidó, Sado a Tsušima (zde nalezneme poddruh Martes melampus tsuensis) a na korejský poloostrov (zde nalezneme poddruh Martes melampus coreensis). Žije v lesích, ale je možné se s ním setkat i v příměstských oblastech s dostatečným počtem vzrostlých stromů.

Potrava

Je to skutečný všežravec, který konzumuje malé savce, ptáky, ryby, žáby, hmyz a širokou škálu nejrůznějších bobulí a semen.

Rozmnožování a mláďata

Samci i samice dosahují sexuální dospělosti mezi 1 a 2 lety stáří. Páří se jednou ročně od konce března do poloviny května a rodí 1 až 5 mláďat, přičemž většinou samice porodí pouze jedno jediné mládě. Vývoj mláďat tohoto druhu není nepodobný jiným zástupcům kun. Mláďata se rodí slepá, hluchá a osrstěná. Po dobu několika měsíců jsou zcela závislá na své matce, a to až do doby, než se naučí sami lovit, k čemuž dochází mezi 3 až 4 měsícem po narození. Krátce na to opouštějí brloh a osamostatňují se.

Status sobola východního na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN

Statut: málo dotčený

Status sobola východního na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCNSobol východní je označen jako málo dotčený druh navzdory poměrně malému území svého výskytu. Důvodem je velká početnost populace, výskyt jedinců v chráněných oblastech a stabilní vývoj počtu jedinců ve volné přírodě.

Profil sobola východního na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)

Taxonomie

Říše: Živočichové (Animalia)

Kmen: Strunatci (Chordata)

Třída: Savci (Mammalia)

Řád: Šelmy (Carnivora)

Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)

Rod: Kuna (Martes)

Poddruhy sobola východního

Martes melampus coreensis

Martes melampus melampus

Martes melampus tsuensis

Příbuzní sobola východního

Kuna lesní – Martes martes

Kuna skalní – Martes foina

Kuna rybářská – Martes pennanti

Kuna brazilská / Hyrare / Tayra – Eira barbara

Sobol americký / kuna americká – Martes americana

Sobol asijský / kuna sobol – Martes zibellina

Charza žlutohrdlá / kuna charsa – Martes flavigula

Charza jižní – Martes gwatkinsii