Latinský název
Martes pennanti
Jiné názvy
Tchoř virginský, či pekan
Poznámka k jejímu názvu
Navzdory svému jménu se kuna rybářská živí rybami jen velice zřídka. Je však výborným plavcem.
Vzhled, velikost a váha
Kuna rybářská je ve srovnání s námi dobře známou kunou lesní a kunou skalní daleko větší a je u ní také mnohem výraznější velikostní a váhový rozdíl mezi samcem a samicí. Samci měří na délku 90 až 120 centimetrů a váží od 3,5 do 6 kil (rekordmanem je samec vážící celých 9 kilo). Samičky jsou dlouhé 75 až 95 centimetrů a váží mezi 2 a 2,5 kily. Barva srsti je tmavě hnědá až černá, přičemž na hlavě a krku může mít nádech zlaté, či stříbrné. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, ve kterých žije a kde jsou výrazné teplotní rozdíly mezi létem a zimou, dochází u tohoto druhu k přesrsťování, kdy v zimě je srst hustší a lesklejší. Výrazným a typickým znakem jsou pak (ve srovnání s velikostí končetin) mohutné tlapky, které ji v zimním období napomáhají k tomu, aby se příliš nepropadala do sněhu.
Území výskytu
Drtivá většina plochy, na které žije, leží na území Kanady, avšak lze se s ní setkat i v některých částech Spojených států amerických, jako kupříkladu ve Vermontu, Maine, Oregonu či Kalifornii. Preferuje především rozsáhlé jehličnaté lesy s dostatečně vzrostlými stromy a minimálním množstvím otevřených ploch beze stromů.
Potrava
Stěžejní část jídelníčku kuny rybářské tvoří hlodavci nejrůznějšího druhu, a to především zajíci a urzoni (zvíře podobné dikobrazovi). Konzumují však i jiné malé savce, ptáky, hmyz, bobule, ořechy, houby a mršinu velkých zvířat. V případě krajní nutnosti, byť je to velice ojedinělé, jsou schopni zabít i daleko většího rysa.
Rozmnožování a mláďata
Páření probíhá zpravidla na přelomu března a dubna. Samice jsou březí 11 až 12 měsíců, z čehož 9 a 10 měsíců náleží takzvané utajené březosti (zastavený vývoj plodu). Reálný vývoj plodu probíhá zhruba 50 dní. Samice vrhá 1 až 4 mláďata, která jsou po narození částečně ochlupená, jinak však zcela slepá a plně závislá na své matce.
Stručný harmonogram vývoje mláďat kuny rybářské
3 týden – začínají se plazit
7 týden – otevírají oči
8 týden – učí se šplhat
10 týden – přecházejí na pevnou stravu
4 měsíc – začínají se rvát se sourozenci
5 měsíc – matka definitivně vyhání poslední mládě z doupěte
1 rok – jsou schopny rozmnožování
Status kuny rybářské na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN
Statut: málo dotčená
Kuna rybářská je dnes málo dotčenou díky opatřením na její ochranu a opětovným vypouštěním jedinců do oblastí jejího přirozeného výskytu. Stále existujícími problémy pro tento druh je však ztráta přirozeného prostředí a odchyt. Vývoj populačního trendu je v současnosti neznámý.
Profil kuny rybářské na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)
Taxonomie
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)
Rod: Kuna (Martes)
Poddruhy kuny rybářské
Martes pennanti columbiana
Martes pennanti pacifica
Martes pennanti pennanti
Příbuzní kuny rybářské
Kuna brazilská / Hyrare / Tayra – Eira barbara
Sobol americký / kuna americká – Martes americana
Sobol asijský / kuna sobol – Martes zibellina
Sobol východní / kuna japonská – Martes melampus