Latinský název
Martes zibellina
Jiné názvy
Sobol sibiřský, či kuna sobol
Vzhled, velikost a váha
Sobol asijský patří k menším druhům kun a typický je svým poměrně krátkým ocasem, a to alespoň ve srovnání s ostatními zástupci této podčeledi. Samci jsou dlouzí 38 až 56 centimetrů a ocas mají dlouhý 9 až 12 centimetrů. Samice jsou o něco málo menší. Délka jejich těla se pohybuje mezi 35 a 51 centimetry a ocas měří pouhých 7 až 11 centimetrů. Váha tohoto druhu je mezi 700 gramy a 1,8 kily. Vzhledem k množství poddruhů sobola asijského existuje mnoho barevných variant jeho kožešiny. Barva může být od žlutohnědě až po tmavě hnědou. Krk a náprsenka bývá světlejší, než zbytek těla a mohou být zabarveny bíle až světle žlutě. U některých podruhů se pak můžeme setkat s kontrastně tmavě zabarvenými konci končetin a ocasem.
Území výskytu
Většina jím obývaných oblastí leží na území Ruska včetně ostrova Sachalin, ale obývá i části Mongolska, Číny, Severní Koreje a japonský ostrov Hokkaidó. V minulosti také hojně obýval skandinávské oblasti na severu Evropy, kde byl však nadobro vyhuben. Má rád jehličnaté i smíšené lesy a největší přednost dává lesům modřínovým a borovým (konkrétně borovice limba).
Potrava
Jsou to všežravci konzumující především hlodavce, bobule a semena. Na jejich jídelníčku se objevují zajíci, veverky, hraboši a myši. Nepohrdnou však ani hmyzem, ptáky, ptačími vejci a zbytky zdechlin po vlcích a medvědech, které za tímto účelem cíleně stopují.
Rozmnožování a mláďata
K páření dochází během léta od půle června do půle srpna v závislosti na tom, kdy se osamostatnili na jaře narozená mláďata z předchozího vrhu. Po páření následuje období utajené březosti, které zpravidla trvá sedm až osm měsíců (výjimečně může trvat téměř deset měsíců). Reálný vývoj plodu pak trvá od 25 do 30 dní. Samice vrhá mláďata většinou v průběhu měsíce dubna. Počet narozených mláďat se může značně lišit a může jich být od jednoho do sedmi. Standardně se však rodí 2 až 3. Mladí soboli se rodí slepí, hluší a jen s jemným ochlupením. Oči otevírají 4 až 5 týdnech a kojení probíhá prvních 7 týdnů. Následně přecházejí na pevnou stravu a během začátku léta se zcela osamostatňují. Pohlavní dospělosti dosahují ve dvou letech.
Status sobola asijského na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN
Statut: málo dotčený
Obecně řečeno je sobol asijský málo dotčený, avšak v jižních částech území svého výskytu je považován za ohrožený. Jinak je však velikost populace podle odhadů velká a oblast rozšíření rozsáhlá.
Profil sobola asijského na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)
Taxonomie
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)
Rod: Kuna (Martes)
Poddruhy sobola asijského
Martes zibellina zibellina
Martes zibellina brachyura
Martes zibellina kamtschadalica
Martes zibellina princeps
Martes zibellina sajanensis
Martes zibellina sahalinensis
Martes zibellina yeniseensis
Martes zibellina schantaricus
Martes zibellina averini
Martes zibellina arsenjevi
Martes zibellina tungussensis
Martes zibellina angarensis
Martes zibellina ilimpiensis
Martes zibellina obscura
Martes zibellina tomensis
Martes zibellina jakutensis
Martes zibellina linkouensis
Příbuzní sobola asijského
Kuna rybářská – Martes pennanti
Sobol americký / kuna americká – Martes americana
Sobol východní / kuna japonská – Martes melampus
Charza jižní – Martes gwatkinsii