Sobol americký (Martes americana)

Sobol americký

Sobol americký, Autor: Tim Gage (Wikimedia), Pod licencí: CC BY-SA 2.0

Latinský název

Martes americana

Jiné názvy

Kuna americká

Vzhled, velikost a váha

Sobol americký je vůbec nejmenším zástupcem kun. Dospělí samci měří na délku mezi 36 a 45 centimetry, přičemž jejich ocas má dalších 15 až 23 centimetrů. Jejich váha se pak pohybuje v rozmezí 500 gramy až 1,3 kilem. Samice nejsou na délku výrazně menší, ale váhový rozdíl je zde výrazný. Dlouhé i s ocasem jsou 45 až 60 centimetrů a váží mezi 300 a 850 gramy. Barva kůže na těle je světle hnědá, hlava je o něco světlejší a může mít až šedivou barvu. Nohy a ocas jsou naopak tmavší než tělo a jejich barva je tmavě hnědá až černá. Na krku a hrudi má pak sobol americký výraznou náprsenku, která je zabarvena od světle žluté až po jasně oranžovou.

Území výskytu

Jak již název tohoto druhu napovídá, je obyvatelem Ameriky, a to konkrétně té severní. Je rozšířen na většině území Kanady a Aljašky, ale obývá též nemalá území na severozápadě Spojených států amerických. Sobolem převážně obývaným biotopem jsou vzrostlé jehličnaté a smíšené lesy.

Potrava

Z hlediska výběru potravy se jedná o značně oportunistický druh, který svůj jídelníček do velké míry přizpůsobuje dostupnosti jídla podle místa svého výskytu a sezóny. Obecně však konzumuje zajíce, hraboše, myši, nejrůznější ovoce, ale také ptáky a ryby.

Rozmnožování a mláďata

Jedinci pohlavně dospívají již v jednom roce, ale ke skutečnému paření dochází, až když jim jsou dva. Sobol americký se páří během července a srpna s tím, že u samic poté nastává, jako u jiných druhů kun, stav utajené březosti, kdy je vývoj plodu pozastaven, a to až do konce zimy. Mláďata jsou vrhána nejdříve na konci března, avšak zpravidla až během dubna. Vrh mívá od 1 do 5 mláďat. Doba, kdy mladí sobolové opouští rodné doupě, značně kolísá podle oblasti. U většiny je to v období od srpna do října, avšak v některých oblastech je to až na jaře následujícího roku.

Status sobola amerického na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN

Statut: málo dotčený

Status sobola amerického na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCNJedná se o málo dotčený druh. Oblast jejího výskytu je rozsáhlá a žije v mnoha chráněných oblastech a existují programy na jeho reintrodukci do volné přírody. Je však třeba podotknout, že stavy sobola amerického mohou v některých lokalitách klesat kvůli lovu a vzniku holosečí. Kvalitní data o početních stavech nejsou k dispozici, avšak odhady mluví o přinejmenším několika stovkách tisíc volně žijících jedinců.

Profil sobola amerického na Červeném seznamu ohrožených druhů (anglicky)

Taxonomie

Říše: Živočichové (Animalia)

Kmen: Strunatci (Chordata)

Třída: Savci (Mammalia)

Řád: Šelmy (Carnivora)

Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)

Rod: Kuna (Martes)

Poddruhy sobola amerického

Martes americana americana

Martes americana vulpina

Martes americana abietinoides

Martes americana caurina

Martes americana atrata

Martes americana actuosa

Martes americana nesophila

Martes americana abieticola

Martes americana origensis

Martes americana kenaiensis

Martes americana sierrae

Martes americana humboldtensis

Martes americana vancourverensis

Příbuzní sobola amerického

Kuna skalní – Martes foina

Kuna lesní – Martes martes

Kuna rybářská – Martes pennanti

Sobol asijský / kuna sobol – Martes zibellina

Sobol východní / kuna japonská – Martes melampus

Charza jižní – Martes gwatkinsii

Charza žlutohrdlá / kuna charsa – Martes flavigula

Kuna brazilská / Hyrare / Tayra – Eira barbara